Markowe akcesoria, czyli przeczytaj, zanim "zaoszczędzisz"

W trakcie budowy domu rzecz z reguły wygląda zawsze tak samo – na etapie wznoszenia ścian, może nawet więźby dachowej, inwestor nie liczy kosztów na bieżąco. Kiedy jednak czas kończyć dach, wszystko zaczyna mu się wydawać bardzo drogie i gorączkowo szuka  oszczędności. Wybór, niestety, pada na akcesoria dachowe, a wtedy…

Pokutuje przekonanie (a potem mści się boleśnie), że najważniejsza jest dachówka. I na nią nie żal wydać nawet dużych sum. Cała reszta, czyli folie, obróbki, kosze, uszczelnienia wydaje się być do zastąpienia tańszymi odpowiednikami. Czy rzeczywiście? Niska cena produktów – często niewiadomego pochodzenia – wiąże się najczęściej z ich słabą jakością i brakiem koniecznych badań. Niektóre z tych „ekonomicznych” akcesoriów, np. taśma do obróbki komina budzą nieufność już samym swoim wyglądem, a przy zginaniu po prostu się łamie. Inny problem to ich dopasowanie do wybranych modeli i kolorów dachówek. W to, że dach powinien być przede wszystkim trwały i szczelny – nikt nie wątpi. Jednak już nie dla wszystkich oczywiste jest, że odpowiadają za to głównie akcesoria. A przecież każde miejsce załamania dachu, każde miejsce jego cięcia czy pionowy element przechodzący przez pokrycie to potencjalne zagrożenie dla szczelności. I to właśnie od jakości użytych akcesoriów zależy żywotność dachu. Akcesoria dachowe mają decydujący wpływ na wiele innych funkcji dachu: umożliwiają dojście do komina, zabezpieczają przed zsuwaniem się śniegu, zapewniają prawidłową wentylację itp. Błędna decyzja przy wyborze materiałów może nadszarpnąć nerwy, zdrowie i… kieszeń.

Cały dach z jednej ręki

Braas jako jedyny producent na rynku oferuje kompletny system dachowy, a więc dachówki podstawowe i kształtowe, folie wstępnego krycia, rynny Braas i dopasowane pod każdym  względem akcesoria. O ich jakości, trwałości i bezpieczeństwie świadczą wieloletnie badania przeprowadzane w zakładowych laboratoriach. W efekcie klient otrzymuje kompleksową ofertę sprawdzonych, markowych produktów o udokumentowanych zaletach, pasujących do siebie pod każdym względem. Pozwala to uniknąć niezgodności technologicznych,  architektonicznych czy estetycznych.

1Kalenica i grzbiety

Taśmy uszczelniająco-wentylacyjne Figaroll Plus, Metalroll doskonale zabezpieczają pokrycie grzbietów i kalenic przed wnikaniem pyłu śnieżnego i wodnego pod połać dachową. Ich duży przekrój wentylacyjny zapewnia skuteczną wentylację połaci dachu od okapu do kalenicy czy grzbietu. Taśmy te nadają się do wszystkich profilowanych i płaskich pokryć dachowych.

Obróbka kominów i ścian

1Jednym z trudniejszych elementów przy wykonywaniu połaci dachowej jest prawidłowa  obróbka miejsc, w których elementy konstrukcji dachu przecinają jego połać. Najczęściej chodzi tu o połączenia pokrycia z dachówek ze ściankami kominów czy lukarn. Miejsca te są szczególnie narażone na powstawanie nieszczelności, przez które deszcz czy śnieg może przedostać się pod połać dachu. Ich niewłaściwa obróbka oraz zastosowanie materiału wątpliwej jakości może być powodem wielu zmartwień późniejszych użytkowników. Tylko produkty o najwyższej jakości dają pewność, że dach został zabezpieczony jak należy.Rozwiązaniem łączącym trwałość, szczelność, a także estetykę i łatwość montażu jest sprawdzony od lat, nie tylko na polskim rynku, system Wakaflex marki Braas. Taśma  Wakaflex jest produktem najwyższej jakości, służącym do obróbki kominów, ścian i innych elementów przechodzących przez połać dachu. Z powodzeniem zastępuje on tradycyjne obróbki blacharskie. Dużą wytrzymałość taśmy osiągnięto dzięki zastosowaniu na całej jej szerokości siatki z aluminium. Siatka zatopiona jest w poliizobutylenie, tworzywie odpornym na działanie temperatur w zakresie od –40 do +00°C oraz na działanie promieniowania UV, dzięki czemu Wakaflex nie odkształca się i zachowuje raz nadany mu kształt. Można ją układać zarówno w upalne, jak i chłodne dni, jednak tylko na suchym i czystym podłożu. Przy montażu, poza rolką dociskającą, nożycami i miarką, nie są potrzebne żadne inne narzędzia. Dwa pasy kleju butylowego, umieszczone na brzegach, służą do mocowania taśmy, a także zabezpieczają przed wnikaniem śniegu i wody pod pokrycie. Gładka powierzchnia taśmy nie zatrzymuje zanieczyszczeń i szybko zespala się z podłożem. Dzięki swym elastycznym właściwościom Wakaflex, w odróżnieniu od obróbek z blachy przenosi wzajemne  przemieszczenia więźby dachowej względem nieruchomego komina czy lukarny. Górna  krawędź taśmy (przy elementach przechodzących przez połać dachową) zabezpieczona jest listwą wykańczającą. Wykonana z aluminium listwa jest dopasowana kolorem do taśmy. System Wakaflex dzięki swym uniwersalnym właściwościom znajduje zastosowanie jako rozwiązanie wszystkich obróbek i uszczelnień na dachach pochyłych, zarówno przy płaskich, jaki profilowanych materiałach pokryciowych. Dzięki bardzo wysokiej odporności na działanie czynników atmosferycznych jest gwarancją trwałości i szczelności.

Kosze

1Kosze wykonane są z wysokiej jakości aluminium, dzięki czemu można je bardzo łatwo formować. Poprzeczne ryflowaniezapewnia im odpowiednią sztywność i spowalnia spływ wody wpadającej do rynny. Dzięki wstępnej obróbce linii gięcia możliwe jest wyginanie kosza  bezpośrednio na dachu, bez konieczności zastosowania dodatkowych narzędzi. Kosz układa się na deskowaniu lub odpowiednio zagęszczonych łatach. Do mocowania służą specjalne klamry, dzięki którym jego powierzchnia nie jest dziurawiona wkrętami czy gwoździami. Połączenie kosza z połacią dachową uszczelnia się przy pomocy  samoprzylepnej,  impregnowanej gąbki. Natomiast miejsca przeciętych krawędzi schodzących się koszy (np. nad lukarną) są uszczelniane taśmą do łączenia koszy (wykonaną z tego samego materiału co Wakaflex). System koszy aluminiowych Braas jest rozwiązaniem szczelnym i skutecznym, które można dopasować kolorystycznie do każdej połaci dachowej. Łatwość montażu i trwałość materiału to kolejne jego cechy.Ponadto kosze zabezpieczone są specjalną folią ochronną zapobiegającą przed mechanicznymi uszkodzeniami podczas transportu czy samego montażu.

Warstwa wstępnego krycia

Wysokoparoprzepuszczalne membrany dzięki doskonałym parametrom technicznym chronią izolację cieplną przed wilgocią i wiatrem. Regulują przepływ pary wodnej zapobiegając jej skraplaniu pod pokryciem. Takie rozwiązanie stwarza dobre warunki wentylacji na całym dachu, a poza tym umożliwia wykorzystanie pełnej wysokości krokwi do ocieplenia, gdyż paroprzepuszczalna membrana jest układana bezpośrednio na warstwie ocieplenia. Nawet w przypadku wykroplenia się wilgoci pod membraną, dzięki niskiemu oporowi dyfuzji pary  wodnej przedostanie się ona do przestrzeni wentylacyjnej i zostanie odprowadzona do  atmosfery poprzez strumień powietrza płynący pod pokryciem dachowym od okapu do  kalenicy. Stosując te folie dekarz niweluje utrudnienia w wentylowaniu połaci nawet na bardzo skomplikowanych dachach. Membrany takie można układać również bezpośrednio na deskowanie, gdyż charakteryzują się one bardzo dużą wytrzymałością mechaniczną.

Komunikacja na dachu i zabezpieczenia

Ławy i stopnie kominiarskie zapewniają wygodne i bezpieczne poruszanie się na dachu, a ich górne części zapobiegają gromadzeniu się śniegu i lodu. Kolejnym ważnym zagadnieniem jest zapewnienie bezpiecznej eksploatacji dachu. Braas oferuje w tym zakresie system  zabezpieczeń przeciwśniegowych, tzn. dachówki do mocowania płotków i belek, nasadki  mocujące i płotki wraz ze złączkami pozwalającymi spinać kolejne odcinki. Jest to niezwykle ważne, szczególnie w odniesieniu do tych budynków, które położone są w centralnych częściach miast, gdzie odbywa się intensywny ruch pieszych, dając pewność, że obsuwający się śnieg nie spowoduje uszkodzeń oraz nie narazi nas na utratę zdrowia lub życia.

Podsumowanie

Markowe akcesoria to wysoka, pewna jakość, dopasowanie systemowe i kolorystyczne, a w efekcie – pewny dach nad głową. Inwestor powinien zdawać sobie z tego sprawę, gdy chce je zastąpić produktami „no name”. Może się bowiem zdarzyć, że za kilka lat ten niewinnie wyglądający kawałek blachy czy mała śrubka sprawią, że trzeba będzie rozbierać cały dach. I wtedy zaoszczędzone 100 zł z pewnością nie wystarczy…



Na podstawie materiałów
Braas i RuppCeramika