Projekt dachu – na co zwrócić uwagę?

Zanim zdecydujemy się na projekt domu, zastanówmy się dobrze nad kształtem dachu. Jest to bowiem jeden z najważniejszych elementów budynku. Powinien więc odpowiadać zarówno naszym potrzebom czy gustom, jak i formalnym wymaganiom obowiązującym na działce.

Zanim wybierzemy konkretny projekt i wymarzony kształt dachu, sprawdźmy warunki zabudowy na naszej działce. Unikniemy w ten sposób sytuacji, gdy zakupionego projektu nie będziemy mogli zrealizować. Warunki zabudowy i zagospodarowania przestrzennego działek regulowane są bezpośrednio przez obowiązujący miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego gminy, a w przypadku jego dezaktualizacji lub braku - przez decyzję o warunkach zabudowy wydawaną przez prezydenta, burmistrza lub wójta gminy.


Projekt dachu powinien być wykonany zgodnie z warunkami zabudowy działki.

projekt dachuWarunki takie określają między innymi: wysokość kalenicy dachu w stosunku do poziomu terenu, rodzaj i kształt dachu jaki możemy zbudować (na przykład płaski lub stromy, dwuspadowy lub kopertowy) oraz czy nasz dom może mieć poddasze użytkowe.

Warunki zabudowy na upatrzonej działce dobrze sprawdzić przed jej zakupem oraz przed wybraniem projektu domu. Potem może się bowiem okazać, że projekt nie jest dopuszczony do realizacji na danym terenie, ponieważ np. kąt nachylenia dachu jest zbyt mały lub zbyt duży w stosunku do wymogów decyzji lub np. minimalna powierzchnia działki, na której można budować, jest większa niż powierzchnia działki, którą kupiliśmy.

Warto pamiętać, że nieruchomość czasem podlega dodatkowym wymogom - możemy na przykład być zobowiązani przez konserwatora zabytków do zastosowania dachówki o określonym kolorze.

Jeżeli zamierzamy budować dom według projektu indywidualnego, możemy swoje propozycje co do kształtu dachu i rodzaju pokrycia przedstawić architektowi. Jeżeli natomiast wybierzemy projekt gotowy, to kształt dachu oraz rodzaj pokrycia dachowego będzie już w nim określony przez autora projektu. Do podstawowych decyzji, jakie należy podjąć podczas planowania wyglądu domu, należy wybór dachu płaskiego lub spadzistego. W przypadku domów jednorodzinnych najlepiej sprawdza się ten drugi rodzaj - nie tylko wygląda efektownie, ale daje możliwość zaprojektowania poddasza użytkowego, dzięki czemu zwiększa się powierzchnia budynku.

- Przy wyborze projektu zwracajmy także uwagę na pokrycie, jakie jest w nim zalecane - radzi Krzysztof Kalita z Braas Polska - na przykład dzięki dachówkom cementowym Braas czy ceramicznym RuppCeramika uzyskamy estetyczną powierzchnię dachu stromego. Z kolei jeśli planujemy użytkowe poddasze, takie pokrycie zapewni odpowiednią temperaturę i dobry mikroklimat w pomieszczeniu.

Dach prosty czy ozdobny?

rodzaje dachówJeśli wiemy już, że nasz dach będzie spadzisty, pora na wybór jego kształtu. Moda na różne rodzaje dachów stromych często się zmienia, jednak niektóre z nich, zwłaszcza te o najprostszych kształtach, przetrwały niezmienione do naszych czasów. Najbardziej typowe dla Polski dachy to: dwu- i czterospadowy, kopertowy, przyczółkowy czy mansardowy. Często spotykane są także różnego rodzaju wieżyczki.

Kształt dachu w dużej mierze zależy od architektury całego domu - czy jest on na planie kwadratu czy na przykład w kształcie liter L czy U. Dach może ponadto posiadać wiele elementów uatrakcyjniających jego wygląd, a jednocześnie pełniących funkcję użytkową. Na przykład jeżeli będziemy wykorzystywać poddasze do celów użytkowych, z pewnością potrzebne nam będą okna. Możemy się zdecydować na zamontowanie okien połaciowych lub wykonać tzw. lukarny (rodzaj małego daszku z oknem). Są to elementy nie tylko doświetlające poddasze, ale także ozdobne.


Skomplikowany kształt dachu kosztuje znacznie więcej niż dach prosty o tej samej powierzchni.

Lukarny bywają proste, półokrągłe lub pochyłe. Swoistą odmianą tego elementu jest tzw. wykusz spiczasty oraz lukarna typu "wole oko" - bardzo efektowna, ale trudna do wykonania.Z kolei w loggi dachowej okno jest zamontowane niejako "wewnątrz" dachu - dół okna zagłębia się prostopadle w jego konstrukcję (przypomina to rodzaj balkonu).

Warto wziąć pod uwagę, że wykonanie lukarny jest zawsze droższe od okna połaciowego oraz że okna zamontowane w lukarnach (o tej samej powierzchni co okna połaciowe) gorzej doświetlają wnętrze. Do elementów typowo ozdobnych należą mansardy (charakterystyczne załamania połaci) i wspomniane lukarny "wole oko".

rzut dachu- Dokonując wyboru kształtu dachu warto pamiętać, że dach o skomplikowanym kształcie kosztuje więcej niż prosty o tej samej powierzchni - radzi Mariusz Piszczek, ekspert w zakresie pokryć RuppCeramika - ponadto ekipa dekarska powinna niezwykle starannie wykonać wentylację podpołaciową oraz obróbki na styku dachu z przegrodami pionowymi (kominy, boczne ściany lukarn, ściany attykowe). Pamiętajmy także, że wszelkie elementy "wystające" poza płaszczyznę dachu (na przykład lukarny) wymagają dokładnego ocieplenia. W ten sposób mamy gwarancję, że ciepło nie będzie uciekać przez nie z wnętrza budynku i nie będziemy ponosić zwiększonych nakładów na energię grzewczą potrzebną do ich ogrzania.

Decydując się na godne zaufania marki pokryć dachowych, jak Braas czy RuppCeramika, możemy być pewni, że otrzymamy kompletny system dachowy umożliwiający realizację niemal każdej wizji architektonicznej. Dzięki elementom systemowym pochodzącym od jednego producenta ryzyko błędów wykonawczych jest minimalne.

Jednak zanim zdecydujemy się na wiele elementów komplikujących konstrukcję połaci, skonsultujmy się z wykonawcami (doradzą, na ile trudne i kosztowne będzie zrealizowanie naszych pomysłów) oraz firmą DACH TEAM (która wyliczy ilość materiałów potrzebnych do budowy dachu).

 

 

Źródło: Monier

Zdjęcia:projektoskop.pl, projektygotowe.com, monier